Батькам


ВИПУСКНИЙ У ДИТЯЧОМУ САДОЧКУ І ПЕРШИЙ ДЗВОНИК У ШКОЛІ-ДУЖЕ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ У ЖИТТІ КОЖНОЇ ДИТИНИ. ВІД ТОГО, НАСКІЛЬКИ ПІДГОТОВЛЕНИМ ВАШЕ ЧАДО ПІДЕ У ПЕРШИЙ КЛАС, БАГАТО В ЧОМУ ЗАЛЕЖАТЬ УСПІХИ НАСТУПНИХ ДВАНАДЦЯТИ ШКІЛЬНИХ РОКІВ. ОБОВ'ЯЗКОВИЙ МІНІМУМ

Не секрет, що і для дитини, і для її батьків буде набагато краще, якщо вона піде до школи, уже маючи базові знання та навички. Добре, якщо дитина, йдучи до першого класу, вже вміє: 
  писати усі букви алфавіту; 
  читати по складах; 
  додавати і віднімати прості числа (до десяти); 
  користуватися олівцями, фломастерами, фарбами.

ДЛЯ ЗАГАЛЬНОГО РОЗВИТКУ 
Отримати деяку інформацію зі шкільної програми до відвідання першого класу дуже добре і навіть бажано. Однак не менш важливо оволодіти ще й загальними поняттями. Першокласник повинен знати: 
  пори року і дні тижня, назви тварин і птахів; 
  назви частин тіла (у т.ч. відрізняті праву руку від лівої); 
  основні кольори. 

  ВСЕ ВКЛЮЧЕНО 
Якою б кмітливою не була ваша дитина, для повноцінного і здорового розвитку їй обов'язково потрібна добра моральна та фізична підготовка. Ще до того, як уперше сяде за парту, вона має навчитися: 
 слухати і розуміти усне мовлення; 
  запам'ятовувати почуте й побачене; 
  складати невелику розповідь; 
  бути уважною;
  контролювати свої рухи.


1. Сприяйте і постійно контролюйте роботу своїх дітей. 

2. Визначте постійне місце дитини, де б їй зручно було виконувати домашнє завдання, читати книжки,газети. Світло повинно падати на книгу або зошит із лівого боку. 
3. Стежте, щоб дитина вчасно прийшла до школи та своєчасно поверталася. Контролюйте, чи не було пропусків, спізнень.

4. Вимагайте, щоб дитина сідала за уроки у передбачений режимом час, працювала сумлінно. Після кожних 50 хвилин занять — 10 хвилин необхідно відпочивати.

5. Не відривайте дитину від роботи під час виконання домашнього завдання. Вимкніть радіоприймач, телевізор; не дозволяйте іншим заважати дитині.

6. Перевіряйте виконані письмові роботи, нехай дитина розповість вивчене своїми словами, відповість на запитання.

7. Щоденно продивляйтесь щоденник дитини, перевіряйте, чи всі уроки записані, які одержано оцінки, зауваження.

8. Виховуйте любов до навчання та школи, повагу до вчителя, старших.

9. Не критикуйте при дітях учителя, школу; про помічені недоліки кажіть самому вчителю, директорові школи.

10. Частіше розмовляйте з дитиною про те, що було в школі цікавого, що
заважає їй краще вчитися, давайте поради, поділіться досягненнями у своїй роботі.

11. Один-два рази на місяць відвідуйте школу, розмовляйте з учителями, класним керівником про успішність та поведінку дитини.

12. Обов'язково відвідуйте всі батьківські збори, використовуйте запропоновані поради, допомагайте у роботі батьківському комітету.

13. Не допускайте в сім'ї сварок, обману.

14. Не просіть дітей купувати цигарки та спиртні напої.

15. Давайте можливість дітям один раз на тиждень ходити в кіно, привчайте слухати музику, читати художню літературу, виховуйте інтерес до образотворчого мистецтва, фізкультури.

16. Передплачуйте дітям газету, журнал, заохочуйте, щоб розповідали вам новини.


АЗБУКА ДЛЯ БАТЬКІВ
А — азбуку виховання повинні знати всі батьки. 

Б — будьте при дітях обережними у своїх вчинках. 

В — вас запитують — уважно слухайте, дайте відповідь. 

Г — говоріть із дитиною у зрозумілій для неї формі. 

Д — дайте можливість дитині виявити самостійність. 

Є — єдність між педагогами і членами сім'ї — запорука успішного виховання. 
Ж — життя дитини повинно бути заповненим посильною працею, роботою. 

З — знайте: основи виховання закладаються з раннього дитинства. 

І — ігри для дитини — запорука здорового фізичного розвитку. 

К — корисно знати — любов до дитини має бути поміркованою. 

Л — любов до землі, рідного краю виховуйте з дитинства. 

М — мама і мир — найдорожче для дітей. 

Н — ніколи не говоріть дітям неправду. 

О — одяг дітей має бути охайним. 

П — прагніть бути з дітьми завжди справедливими.
 
Р — розмовляйте з дітьми частіше, співайте разом. 

С — стежте за своєю поведінкою, бо діти наслідують вас. 

Т — трудитися дітей навчайте з раннього віку. 

У — успіх у вихованні залежить від здорової атмосфери в сім'ї. 

Ф — фізкультура для дитини повинна стати улюбленим уроком. 

X — хай завжди дитина відчуває інтерес до себе. 

Ц — цілеспрямованість у вихованні допоможе досягти значних успіхів. 

Ч — частіше бувайте з дитиною на природі. 

Ш — шум — ворог здоров'я дитини. 

Щ — щастя і радість дітей — у ваших руках. 

Я — якщо хочете, щоб ваша дитина була ввічливою, справедливою, чесною, ставилась до всіх із любов'ю, самі намагайтеся дотримуватись усіх цих порад.

Як привчити дитину до читання
 Книга - джерело знань, це знає кожна доросла освічена людина. Але як сформувати таке ж відношення до літературних джерел у дитини? Відповідь проста - як тільки якісь питання виникають у неї, відсилайте її до літератури.
Тут величезну допомогу нададуть різні енциклопедії. Але і про художню книгу не варто забувати. Хороша книга дає відповіді на багато питань і розширює кругозір. 
  Ніколи не примушуйте дитину читати, не відводьте для читання спеціального часу. Адже читання - це задоволення, а не покарання.
При формальному підході і читання буде формальним: після закінчення книжкової години дитина просто закриє книжку на півслові. І так само варто уникати висловлювань типу: "Отримав двійку? Тоді замість прогулянки сиди і читай!".
Таким методом, погодитеся, дуже важко формувати позитивне ставлення до читання. 
  Книга повинна служити джерелом об'єднання дитини і дорослого. 

Цілком зрозуміло, що в сім'ї, що читає, дитина із великим інтересом відноситиметься до літератури, чим в тій сім'ї, де переважно дивляться телевізор.
Намагайтесь уникати ситуації, коли ви, захопившись читанням, відмахуєтеся від малюка: "Не заважай, почитай свою книжку!". Дитина зрозуміє - книга ворог, вона відволікає маму. 
  Читайте із дитиною разом: розділ - вона, розділ - ви. Лише обирайте книжку, цікаву вам обом. Дитина не повірить, що від читання можна отримувати задоволення, якщо ви будите позіхати від нудьги. 
  Можна урватися на найцікавішому місці і відкласти книгу. Якщо дитина захоплена сюжетом, вона сама візьметься читати, щоб дізнатися, що далі. 
  Якщо по книзі поставлений фільм ("Гарі Поттер", "Мауглі", "Чиполіно" і так далі), запропонуєте спершу прочитати книгу. Потім можна буде порівнювати книгу і фільм. 
  Краще всього читаються книги, в яких герої - ровесники вашій дитині і живуть тими ж проблемами. 
  Походи в книжкові магазини, бібліотеки з часом сформують бажання самостійно вибрати книгу для читання.
Найважливіша порада - це відчувати свою дитину, не просто слухати, а прислухатися до того, що вона говорить вам.
Довіряйте своїй інтуїції.


Як захистити дитину від застуди та грипу?

Доведено, що кожна людина хворіє на простудні інфекції не менше 4-5 разів на рік. Але організм дорослого вже зустрічався з більшістю поширених збудників і має до них імунітет. Тому захворювання протікає в легкій формі й іноді сприймається просто як втома або перевантаження на роботі.

  У маленьких дітей такого імунітету ще немає, їхній організм тільки формує його. Тому не варто впадати у відчай, що ваша дитина частіше хворіє після того, як почала відвідувати дитячий садок або школу. Просто вона більше контактує з дітьми, що приходять в дитячу установу з такими ознаками вірусних інфекцій, як нежить, кашель тощо.
Як правило, через якийсь час організм дитини адаптується, вироблений імунітет стає надійним захистом від агресії вірусів. Завдання батьків і медиків - максимально допомогти дитині в період адаптації. Окремо слід зупинитися на тому, що робити, якщо ваша дитина все-таки занедужала.

  У першу чергу треба звернутися по допомогу до вашого педіатра або сімейного лікаря. Ні в якому разі не давайте дитині аспірин і анальгін - ці препарати призначені тільки для лікування дорослих і дітей старшого віку і мають виключно медичні показання!

  Обов'язковою умовою нормальної роботи організму в будь-якому віці, а особливо в дитячому, є постійне й у необхідних кількостях надходження вітамінів і мікроелементів. Перевагу, безумовно, слід надавати природним джерелам вітамінів для дітей, але в нашому регіоні забезпечити це практично неможливо. Тому дитині необхідні досить тривалі (1-2 місяці) регулярні курси якісної вітамінотерапії, особливо в зимово-весняний та осінній періоди. У такому випадку, якщо дитина все-таки захворіє, збільшуються її шанси перенести хворобу без ускладнень і швидко одужати.

  Обов'язковим є проведення курсу вітамінотерапії після перенесеного вірусного захворювання або грипу, оскільки це сприяє швидкому відновленню імунної системи дитини. Фахівці зазвичай рекомендують вітамінні препарати"Мульти- табс", адаптовані для дітей різного віку. Для дітей до року з успіхом можна використовувати краплі "Мульти-табс Бебі" по 1 мл один раз на день, від 1 до 4 років - смачні жувальні таблетки "Мульти-табс Малюк", від 4 до 10 років - "Мульти-табс Юніор" або "Мульти-табс Школяр". Більш старшим дітям, як і дорослим, доцільно приймати "Мульти-табс Класичний" по 1 таблетці 1 раз на добу під час або після їжі.


Як зберегти нормальний зір у дітей?

На що треба постійно звертати увагу, і що необхідно зробити для того, щоб зберегти зір дитини? Які ознаки того, що у школяра падає зір? Що таке короткозорість? Як робити гімнастику для очей? На ці та інші питання відповідає фахівець
Ми не часто замислюємося, яке навантаження падає на очі наших малюків у сучасному житті. Наші діти ще з маленького віку опановують комп’ютер і годинами сидять за екранами монітора або дивляться телевізор. 
У шестирічному віці, коли малюк іде до школи, навантаження на його зір різко збільшується: дитині потрібно багато читати, писати. А що вдома? Ті ж самі книги та зошити, комп’ютер, телевізор! Добре, якщо у батьків відмінний зір. А якщо в родині носять окуляри і дитина за спадковістю отримала схильність до проблем з очами? Чи можна якось допомогти школяру зберегти нормальний зір?
Основні функції зору формуються у дитини до кінця 5-го року життя, проте ще довший час дитячі очі є чутливі до надмірного навантаження, яке суттєво посилюється з моменту поступлення дитини до школи. Характеристикою сучасної школи є інтенсифікація навчання дітей, починаючи з першого класу, особливо у спеціалізованих школах з поглибленим вивченням деяких дисциплін. 

ДУЖЕ ШКІДЛИВО на гостроту зору впливає тривалий режим зорової праці в умовах: незручні парти, погане освітлення робочого місця дитини, пози дитини за столом (коли дитина близько нахиляє голову до книжки або зошита). 

Тому проблема збереження зору школярів є дійсно актуальною і вимагає співпраці школярів, батьків, вчителів та медичних працівників. 

- Які ознаки можуть свідчити про втому очей школяра? Чи можна їх зауважити до того моменту, коли дитина сама поскаржиться, що вона погано бачить? 


Слід звертати увагу на такі ФАКТОРИ РИЗИКУ: 
- дитина сидить за столом, низько схиливши голову (відстань до книжки/зошита менше 40 см); 
- робоче місце дитини має погане освітлення; 
- дитина читає, пише, працює за комп’ютером або проглядає телевізійні програми безперервно більше 1 години; 
- ви відмічаєте короткочасне почервоніння очей дитини після навчання в школі або виконання домашнього завдання; 
- дитина скаржиться на «сухість в очах», відчуття «піску», сльозоточивість; 
- дитина швидко втомлюється в школі або при виконанні домашніх завдань; 
- дитина скаржиться на головний біль, який виникає під час навчання в школі або вдома; 
- дитина починає примружувати очі, коли дивиться телевізор або дивиться вдалину; 
- дитина стала гірше бачити у вечірні часи; дитина стала гірше вчитися.
- Що таке короткозорість? 
Спеціалісти визначають короткозорість як варіант сильної оптичної системи ока. При цьому промені світла, які потрапляють в око після заломлення через живі лінзи ока (рогівку та кришталик), збираються перед сітківкою. Для того, щоб сфокусуватись на об’єкт, який необхідно роздивитися та чітко його побачити, - необхідно послабити оптичну силу ока, що можна зробити за допомогою додатково розміщених перед оком розсіюючих лінз або змінити (послабити) заломлюючу силу самої рогівки. Зорові навантаження відіграють важливу роль у розвитку короткозорості.
- Що треба зробити для того, щоб зберегти зір дитини?
У першу чергу треба забезпечити нормальні умови навчання школяра та його фізичної активності. 
- Періодично запитуйте дитину, чи не стала вона гірше бачити. 
- Всі діти кожні 30-45 хвилин повинні робити 10-15 хвилинні перерви, під час яких дитині бажано побігати, подивитися у вікно на предмети, які розміщені вдалині. 
- Діти мають бути забезпечені якісними підручниками з чітким і дещо збільшеним шрифтом. 
- Відстань між очима і підручником або зошитом має бути не менше 40 см. 
- Тривалість безперервного читання залежить від віку: у перших-третіх класах 10-15 хв, четвертих-сьомих 25-30 хв і 45 хв – для учнів восьмих-десятих класів. 
- Обмежується також безперервна тривалість письма: не більше 5 хв для 6-7-річних, до 10 хв для 8-10-річних. Тривалість перерв – не менше як 10 хв. 
- Шкідливо читати лежачи та у транспорті. 
- Не проводити за монітором комп’ютера більше 30 хвилин на добу у початкових класах і більше 1 години у старших класах. 
- Обмежити перегляд телевізійних програм у будні дні. Дітям 3–4 років можна дивитися передачу, що триває тільки 15 хв. Дошкільнята можуть проводити біля екрана не більш ніж 30 хв. у день, молодші школярі – не більше години в день і 2–3 рази на тиждень. 
- Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, на відстані 2 -3 метрів від екрана, телевізор має бути розміщений на рівні очей.
- Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок. Забезпечити достатню фізичну активність дитини: прогулянки, заняття спортом, плаванням. Забезпечити дитині достатню тривалість сну. 
- Регулярно робити "гімнастику для очей". 
- Якісне харчування дитини збагачене продуктами, які є корисні для очей: молочні продукти, м’ясні страви, риба, достатня кількість фруктів і овочем, в тому числі чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики та різноманітна зеленина: кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат.


Як захистити дитину від укусів комарів?

Прекрасним часом для прогулянок, подорожей і відпочинку є теплі літні дні. Але літо – це також пора комарів й інших комах, які можуть затьмарити нашим дітям всі радощі цієї чудової пори року. Від їхніх укусів дітки страждають набагато сильніше, ніж дорослі, тому, щоб спільні з малям прогулянки проходили вдало й не були зіпсовані, подумайте заздалегідь про те, щоб захистити дитину

Захисні засоби від комарів
Для того щоб захистити дитину на вулиці, оптимальним варіантом буде використання репеллентних засобів. На ринку існує величезний вибір репелентів, призначених для дітей. По текстурі ці засоби різноманітні (спреї, гелі, креми), так що ви зможете підібрати найбільш вдалий для вашої дитини варіант. Вибираючи такий засіб, враховуйте вік дитини, адже одні засоби можна застосовувати вже з півтора років, а інші тільки із трирічного віку. Не забувайте про те, що репеленти не можна використовувати малятам до року, а також вагітним жінкам. Як у такому випадку захистити самого маля від укусів комах? Це можна зробити, надягши на коляску москітну сітку, а також за допомогою спеціальних браслетів, які виділяють аромат, відлякуючий комах. Знайти такі браслети можна в дитячих магазинах.
Вибираючи репеленти, звертайте увагу на їхній склад: чим менше вік маляти, тим менше хімічних складових повинно бути в таких засобах (домінувати повинні рослинні екстракти й масла). Уважно прочитайте, що написано на упаковці, там повинен бути вказаний вік дитини, склад засобу й концентрація в ньому активних речовин. Якщо це імпортний препарат, до нього повинна обов´язково додаватися інструкція на іноземній мові.
Вибираючи форму препарату, ураховуйте те, що за допомогою аерозолів обробляють тільки одяг. Спреї, як правило, забезпечують дитині захист від комарів на 1,5-2,5 години. Захисні засоби у вигляді гелів, кремів і молочка роблять протизапальний вплив, а також зволожують шкіру. Засоби у формі крему також забезпечують більш тривалий захист, ніж аерозолі.
Перед тим, як почати застосування нового препарату, варто провести тест на алергію: нанесіть небагато засобу маляті на ліктьовий згин. Якщо не з´явилися ознаки алергії, можна починати використати цей засіб. Наносити репеленти потрібно 2 або 3 рази в день, але якщо дитина активно рухається й потіє при цьому, ефективність препарату знижується. Увечері захисні засоби обов´язково потрібно змивати за допомогою гелю або мила

Захист від комарів за допомогою народних засобів
Якими би гарними не були хімічні захисні засоби від комарів, до деякої міри вони все-таки токсичні. Для того щоб захист від комарів була більш безпечний, можна використати народні засоби захисту від комах, хоча вони, на жаль, не так надійні
Здавна відомо, що комарів і мух відлякують засоби, які виділяють багато рослин. Так, комарів відлякує аромат евкаліпта, анісу, волошки, кедрового масла, гвоздики, масла чайного дерева, герані й полину. Для того щоб захиститися від комарів, можна наносити на шкіру й одяг масла цих рослин.
Якщо ви хочете захистити приміщення, просто розташуєте біля дверей і на вікнах джерела цих засобів, доповнивши захист марлевими фіранками й москітними сітками.
А перебуваючи на пікніку біля багаття, можна віджахнути комарів за допомогою підсушених віток ялівця або ялинових шишок – просто киньте їх у вогонь, і дим з їх ароматів подіє на комарів не гірше, ніж репеленти.
Ваше маля можна також захистити від укусів комах, правильно підібравши йому одяг: краще вибрати одяг вільного покрою, адже тонка, неприлягаюча тканина буде куди більш кращим захистом від комарів, ніж джинси, що обтягають тіло. Якщо на вулиці жаркий день, для дитячих ігор краще вибрати відкрите й провітрюване місце, але стежте, щоб маля не продуло. А от високої вологої трави варто уникати. Якщо ви перебуваєте в болотистій місцевості або в тінистому лісі з високою вологістю, надягніть на дитину панаму із захисною сіткою (малята часто сприймають такі панами як атрибут гри й тому їх носять із задоволенням).
Що робити, якщо дитини вкусив комар?
Після укусу комара, дитина може розчесати місце укусу. Щоб це запобігти й уникнути інфекції, потрібно спробувати зняти в місці укусу неприємні відчуття. Для цього існують спеціальні мазі й бальзами від укусів, які знімають запалення й сверблячку, зменшують набряк. Деякі з таких засобів підходять навіть дітям до року. Якщо під рукою немає такого засобу, можна вдатися до засобів народних: розчином соди варто обробити місце укусу, потім змазати його горілкою або соком лимона. Найголовніше – не давати маляті розчісувати укус.
Щоб захистити дитину від укусів комарів у будинку, можна використати спеціальні фумигаторы із пластинками або рідиною, які вставляються в розетку. Нагріваючись, вони поширюють речовини, які вбивають комарів. Вибираючи такий засіб, дуже важливо ураховувати вік дитини (уважно читайте, який вік зазначений на упаковці). Існують також спеціальні фумигаторы для малят. Вони містять корисні аромотерапевтині добавки, які поліпшують сон. Для того щоб захистити кімнату дитини від комарів, можна також на вікно натягнути москітну сітку.
Як захистити дитину від укусів жалячих комах?
Захиститися за допомогою репелентів від шершнів і ґедзів, а тим більше від бджіл, вам навряд чи вдасться. Оскільки вони, як правило, захищають тільки від комарів. Тому, якщо ви приїхали на дачу, вам варто перевірити горище й все навколо по близості на наявність осиних гнізд. Якщо ви виявили гніздо, то за допомогою спеціального аерозолю зможете його знищити. Щоб не залучити до дитини жалячих комах, на вулиці йому бажано не давати солодкого.
Що робити, якщо оса або бджола все-таки вкусила маля?
У такому випадку потрібно діяти без зволікання і якщо є така можливість – відвезти дитини до лікаря. Першою справою потрібно акуратно пінцетом видалити жало, намагаючись при цьому, щоб воно було вилучено цілком. Після цього місце укусу варто протерти антисептиком (марганцівкою або перекисом водню) і прикласти лід. У народній медицині із цього приводу теж є рада (змочити ватку або марлю сечею й прикласти її до укусу). Місце укусу варто змазати маззю, що знімає запалення й сверблячку, а щоб вивести з організму отруту комахи, добре напоїте маля водою.
Памятайте про те, що на укуси жалячих комах можуть з´являтися алергічні реакції, а деякі форми алергії є небезпечними для життя. Тому варто проявляти уважність: якщо з´являються тривожні симптоми, негайно доставте маля в медичну установу.

Немає коментарів:

Дописати коментар